Tag Archives: Златното око 2016

Dimo_Kolarov_2

Наградите на фестивала „Златното око”

Share Button

От 25 до 27 май в град Попово се проведе осмия национален фестивал за операторско майсторство „Златното око” в памет на Димо Коларов. В Дом на културата, зала 1 се прожектираха 28 български филма, а съпътстващата програма включваше фотоизложби, специални прожекции и срещи, пресконференции, лекции, ревю и коктейли.

Film-Dimo-Kolarov

Откриване на фестивала с филм за Димо Коларов

Голямата награда „Златното око” на община Попово за операторско майсторство на името на Димо Коларов бе присъдена на Веселин Христов за игралния филм „Жажда” за ярък стил и артистизъм. С прецизна операторска работа се отличаваше още един филм на оператора  –  документалният „Известният непознат”, който също участваше в конкурсната програма на фестивала.

Golden-eye

Награждаването на оператора Веселин Христов

Награда за цялостно творчество бе присъдена на емблематично име в българската операторска школа – Константин Занков. Извън конкурсната програма бяха прожектирани  филмите му  „Потъването  на Созопол”, „Вапцаров – пет разказа за един разстрел”  и беше открита фотоизложбата „Лица от екрана”.

Konstantin-Zankov

Награда за цялостно творчество: Константин Занков

Награда за цялостно творчество бе присъдена и на един от любимите актьори на Димо Коларов – Васил Михайлов.

Първа награда на община Попово журито присъди на оператора Рали Ралчев за игралния филм „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” за доказан професионализъм в българското кино.

Rali-Ralchev

Награждаването на Рали Ралчев, първа награда на община Попово

Наградата за най-добър дебют беше присъдена на Кирил Паликарски за филма „Докато Ая спеше” и на Борис Славков за филма „Събирач на трупове”.

Kiril-&-Boris

Награждаването на Борис Славков и Кирил Паликарски

Наградата на Съюза на българските филмови дейци получи операторът Георги Челебиев за изобразителните решения в игралния филм „Буферна зона”. Повече информация затова как е заснет филма може да прочетете от статията „Едно златно ключенце”.

Georgi-Chelebiev

Георги Челебиев с наградата на СБФД

Награда на журито за документален филм бе присъдена на оператора Мартин Димитров за документалния филм „Народен дом на терора”.

Наградата на продуцентска компания „Меджик Шоп”  получи Лилия Стайкова – оператор на късометражния игрален филм „Данте”.

Lili_Stajkova

Награждаването на Лили Стайкова

Специална награда на община Попово бе присъдена на Николай Лазаров за игралния филм „Радостта и тъгата на тялото”.

Nikolaj-Lazarov

Николай Лазаров със специалната награда на община Попово

Със специален диплом бяха отличени  Ярослав Ячев за документалния филм „Васил Гендов – мит и реалност”;  Иван Кунчев за късометражния игрален филм „Отвъд”; Дамян Димитров за късометражния игрален филм „Бели слонове” и Николай Илиев за документалния филм „Кръгове на светлината”.

Yaroslav-Yachev

Ярослав Ячев

Ivan_Kunchev

Иван Кунчев

Juri_2016

Журито на фестивала с председател проф. Иван Ничев

Провеждането на фестивала, ръководено от Петя Габровска, се отличаваше с отлична организация и висок дух, а безупречното качество на прожекциите се осигуряваше от екипа на дългогодишния партньор на фестивала – фирма UVT.

Petia_Gabrovska

Директорът на фестивала Петя Габровска и операторът Милена Стойкова

Otkrivaneto

Фестивален дух

Festivalna-vitrina

 

Фотокредити: 35mm.bg